2019-20 Timetable

 

MONDAYS

Islip Village Hall: PCB/HC address/map
  • 15.30 – 16.00 Pre-Primary
  • 16.00 – 16.40 Primary Ballet
  • 16.40 – 17.20 Grade 1 Ballet
  • 17.20 – 18.00  Grade 2 Ballet
St Andrew’s Primary School, London Road, Headington: PCB address/map
  • 17.45 – 19.00 Grade 7 Ballet
  • 19.00 – 20.30 Advanced 1 Ballet      PCB

TUESDAYS

New Marston Pastoral Centre, Jack Straws Lane, Oxford OX3 0DL
  • 10.45 – 11.15  Baby/Pre-Primary Dance (age 3-4)
  • 11.30 – 12.30  Adult Ballet/Stretch and Tone
  • 16.00 – 16.30  Pre-Primary Ballet (age 4-5)
  • 16.30 – 17.15  Primary Ballet (age 5-6)
  • 17.15 – 18.15  Grade 1 Ballet and Modern Dance (age 7-8 including late starters)
  • 18.15 – 19.15  Grade 3 Ballet and Modern Dance (age 10+ including late starters)
Oxford Spires Academy: PCB address/map
  • 17.00 – 18.00 Grade 5 Ballet
  • 18.00 – 19.15 Intermediate Ballet
  • 19.15– 20.45 Advanced Foundation Ballet

WEDNESDAYS

Rye St Antony School, Rendall/Heynes Halls/Newman or Davenport classrooms: PCB/HG, NW & HC (address/map)
  • 17.15 – 18.15  Grade 4 Ballet  NW
  • 18.15 – 19.15 Grade 7 Ballet  NW
  • 16.30 – 17.45 Intermediate Foundation PCB
  • 17.45 – 19.30 Intermediate Ballet + Body Conditioning  PCB/HC
  • 18.45- 20.45 Body Conditioning + Advanced Ballet HC/PCB
  • 19.30 – 20.45 Adult Ballet  HC
New Marston Pastoral Centre, Jack Straws Lane, Oxford OX3 0DL  (CK)
  • 15.45 – 16.15 Pre-Primary Dance (age 3-5)
  • 16.15 – 17.15  Grade 1 Tap and Ballet (age 8-9 years)
  • 17.15 – 18.15  Grade 2 Ballet and Modern Dance (age 9-10 including late starters)
  • 18.15 – 19.30  Grade 4 Ballet and Conditioning (core strength and pre-pointe) age 11+

THURSDAYS

Rye St Antony School, Rendall Hall: PCB  address/ma
  • 17.00 – 18.15 Grade 6 Ballet
  • 18.15 – 19.45 Advanced 1 Ballet
  • 19.45 – 20.15 Advanced Pointe   (PCB)

FRIDAYS

New Marston Pastoral Centre, Jack Straws Lane, Oxford OX3 0DL
  • 17.00 – 18.15 Intermediate Foundation Ballet HC/PCB
  • 18.15 – 19.30 Intermediate Ballet
  • 19.30 – 20.55 Advanced Foundation Ballet 

SATURDAYS

SS Mary and John Primary School, Meadow Lane / Bedford Street OX4 1TJ  (NW)
  • 9.30 – 10.30 Grade 3 Ballet
  • 10.30 – 11.00 Grade 2/3 Tap
  • 11.00 – 11.30 Pre-Primary Ballet/Dance (age 3 – 4)
  • 11.40 – 12.25 Primary B Ballet (age 5-6)
  • 12.30 – 13.15 Primary A Ballet  (exam preparation class age 6+)
Oxford Spires Academy, Glanville Road, OX4 2AU: (CK) address/map
  • 9.00 – 10.00 Grade 1 Ballet
  • 10.00 – 11.00 Grade 2 Ballet
  • 11.00 – 11.30  Pre-Primary Ballet/Dance (age 4 – 5)
  • 11.30 – 12.45 Grade 4 Ballet
  • 12.45 – 13.15  Grade 4 (level) Modern
New Marston Pastoral Centre, Jack Straws Lane, Oxford OX3 0DL   (PCB)
  • 9.15 – 10.15  Grade 2 Ballet
  • 10.15 – 11.00  Primary Ballet (age 6-7)
  • 11.15 – 12.30  Intermediate Ballet/Pointe class
St Andrew’s Primary School, London Road, Headington:  (PCB/HG/ND ) address/map
  • 9.30 – 11.15 Intermediate Foundation Ballet/Conditioning
  • 10.45 – 12.30 Grade 5 Ballet/Conditioning
  • 12.45 – 14.15 Grade 4/5 Modern/Tap/Musical Theatre
  • 14.15 – 16.15  Senior students’  Tap and Jazz
  • 16.30 – 18.00   Private lessons/exam coaching as required

SUNDAYS

Rye St Antony School, Rendall Hall: PCB /ND address/map

Youth Ballet dates this term: TBC but starting on 15 September

  • 12.00 – 13.15 Youth Ballet Apprentices (aged 8-10)
  • 13.15 – 17.15  Youth Ballet Company  Ballet/Repertoire plus a rotation of Contemporary/Conditioning/Jazz/Choreography  (4  hours)

The termly fee of £165 for YB Company covers a minimum of 60 hours of tuition per annum.

Addresses

  • Oxford Spires Academy – Glanville Road, Oxford, OX4 2AU (map)
  • New Marston Pastoral Centre, Jack Straws Lane, Oxford OX3 0DL
  • Rye St Antony School – use Franklin Road entrance please, Oxford, OX3 7SA (map)
  • SS Mary and John Primary School, Meadow Lane, OX4 1 TJ
  • Islip Village Hall – Church Lane, Islip, Kidlington, OX5 2TA (map)
  • St Andrew’s C of E Primary School – London Road, OX3 9ED (map)

Teachers

  • PCB: Penny Cullerne Bown (Principal, Director Youth Ballet Company, Classical Ballet)
  • NW: Netta Walker (Ballet and Tap)
  • ND: Nyroy Dixon (Ballet, Jazz and Tap)
  • HC: Hannah Calvert (Ballet and Conditioning)
  • EA: Ellie Aldigheri (Contemporary Dance) – currently on Maternity Leave
  • HG: Hazel Gold (vocational Classical Ballet, Choreography and Contemporary)
  • MF: Monica Franke (Pilates) – guest workshops and osteopathy consultant
  • CK: Charikleia Kyriazi (Ballet/Modern)

Term Dates 2019

  • Autumn Term  Saturday 7 September to Saturday 7 December

Half-term holiday Saturday 26 October to Saturday 2 November inclusive